Лечение на хипертония от съвременни лекарства според схемите и народните средства

Повишеното налягане за дълго време се нарича хипертония (или хипертония). В 90% от случаите се диагностицира артериална основна хипертония. В други случаи възниква вторична артериална хипертония. Лечението на хипертонията предполага специална схема на употреба и специфична комбинация от лекарства, това гарантира ефективността на лечението на различни етапи на заболяването.

Какво е хипертония

Кръвното налягане от 120/70 (± 10 милиметра живак) се счита за нормално. Числото 120 съответства на систолното налягане (кръвно налягане върху стените на артериите по време на свиването на сърцето). Числото 70 е диастолното налягане (кръвно налягане върху стените на артериите по време на релаксацията на сърцето). При продължително отклонение от нормата се диагностицират определени етапи на хипертония:

Етап (или степен) Систолно налягане Диастолно налягане
Първо 140-159 90-99
Второто 160-179 100-109
Третата 180 и по -горе 110 и по -горе

Хипертонията е много често срещана патология. Причините за неговото възникване все още не се изясняват. Есенциалният тип хипертония означава неясно етиологично заболяване. Вторичната хипертония, която се среща при 10% от пациентите, включва:

  • бъбречно;
  • Ендокрин;
  • хемодинамичен;
  • неврологични;
  • стресиращ;
  • хипертония на бременни жени;
  • използването на биологично активни добавки;
  • Приемане на контрацептиви.

В човешкото тяло има система, която регулира кръвното налягане. С повишаване на кръвното налягане върху стените на големи кръвоносни съдове рецепторите, които са в тях, се задействат. Те предават нервен импулс на мозъка. Центърът за управление на управлението се намира в продълговати мозъка. Реакцията е разширяването на кръвоносните съдове и намаляването на налягането. С намаляване на налягането системата извършва противоположни действия.

Увеличаването на кръвното налягане може да бъде свързано с много причини:

  • затлъстяване, излишно тегло;
  • бъбречно увреждане;
  • дисфункция на щитовидната жлеза;
  • диабет и други хронични заболявания;
  • Дефицит на магнезий;
  • Онкологични заболявания на надбъбречните жлези, хипофизната жлеза;
  • психологически стрес;
  • наследственост;
  • Отравяне с живак, олово и други причини.
Измерване на налягането за хипертония

Съществуващите теории за причините за болестта нямат научна обосновка. Пациентите, които са изправени пред този проблем, са принудени постоянно да прибягват до помощта на лекарства, за да облекчат физическото състояние. Лечението на хипертония е насочено към намаляване и стабилизиране на кръвното налягане, но не елиминира първопричината.

Симптомите на различни етапи на заболяването се различават. Основни прояви на патологията, човек може да не се чувства дълго време. Атаки на гадене, замаяност, слабост, за да се асоциират с преумора. След това се наблюдават: шум в главата, изтръпване на крайниците, намалена производителност, влошаване на паметта. С продължително увеличаване на налягането главоболието се превръща в постоянен спътник. На последния етап на хипертония могат да възникнат опасни усложнения: инфаркт на миокарда, исхемичен инсулт, съдово увреждане, бъбреци, кръвни съсиреци.

Лечение на артериална хипертония

Всички методи на лечение, насочени към лечението на артериална хипертония, могат да бъдат разделени на групи: лекарства, неаниверции, фолк, комплекс. Всеки от избраните методи на лечение е насочен не само към довеждане на норма на показатели за налягане в артериите. Това са терапевтични мерки, които предотвратяват необратими промени в мускулната тъкан на сърцето и артериите, са предназначени да гарантират защитата на целевите органи и да осигурят премахване на рисковите фактори, които допринасят за развитието на патологично състояние.

Принципите на лечение на хипертония

С първоначалните прояви на заболяването и за целите на неговата профилактика трябва да се придържате към общите принципи на лечение, които ще помогнат за коригиране на състоянието и ще избегнете обостряне:

  • Намаляване на употребата на трапезна сол, тя не трябва да надвишава 5 g на ден (при тежки условия, пълно обезсоляване);
  • Корекция на телесното тегло при наличие на излишни килограми, затлъстяване;
  • осъществима двигателна дейност;
  • отхвърляне на тютюнопушене, пиене на алкохол и тонични напитки;
  • използването на успокояващи билкови такси, растителни лекарства с прекомерна емоционална възбудимост;
  • ограничаване на влиянието на факторите на стрес;
  • Нощен сън 7 и за предпочитане 8 часа;
  • Ядене на храна, богата на калий.

Стандарт на лечение

При диагностицирана артериална хипертония обещанието за успешна стабилизиране на състоянието на пациента е постоянен медицински контрол. Независимото използване на таблетки за намаляване на налягането е неприемливо. Трябва да знаете силата и механизма на действие на лекарството. С проявата на мека хипертония или гранично лечение стандартът за лечение е ограничен до намаляване на количеството сол в диетата.

При тежки форми на хипертония се предписва лекарствена терапия. Силни лекарства от групата на В-сектативно адреноа, чиято ефективност се тества от времето. .

Хипертонични лекарства

Медицинско лечение на хипертония

Предписват се терапевтични мерки за лечение на хипертония, като се вземат предвид тези лабораторни тестове, индивидуални характеристики на състоянието на пациента и стадия на развитие на заболяването. Използването на антихипертензивни лекарства е оправдано в случай на продължително нарушение на показателите за кръвно налягане и методите на терапията без вале не дават резултати.

Схеми за лечение

За да се избегнат усложнения от работата на сърцето и други органи, се предписват лекарства, за да се намали налягането, като се вземе предвид работата на пулса:

Форма на хипертония Клинична картина Лекарства
С чест пулс Пулс - 80 удара в минута, изпотяване, екстрасистол, бял дермография B-блокери
С рядък пулс Подуване на лицето, четки, прояви на брадикардия Тиазид диуретици в три варианта за употреба: за еднократна употреба, периодично, непрекъснато
Без да променя пулса Без изразен оток, тахикардия, кардиалгия Ангиотензин-репродуктивни ензимни блокери, тиазидни диуретици, b-блокери
Тежък ток Диастолно налягане над 115 mm Hg Оптималната комбинация от 3-4 лекарства

Съвременни лекарства за лечение на хипертония

За много пациенти лекарствата се предписват за лечение на хипертония, които трябва да се използват постоянно. Изборът и употребата на лекарства трябва да се приема много сериозно. С неправилна терапия се развиват усложнения: рискът от сърдечен удар, сърдечната недостатъчност е голям. Всички лекарства, които се използват в схемите за лечение, могат да бъдат разделени на групи:

Група Механизмът на действие
Инхибитори на ангиотензин на трансформиращия ензим (IACF) Блокиране на ензим, който превръща ангиотензин I в ангиотензин II
Инхибитори на рецепторите на ангиотензин II (сартани) Индиректно намаляване на спазмите на съдовете поради излагане на ренин-ангиотензин-алдостерон система
BA-блокери Те имат вазодилиращ ефект
Блокери на калциеви канали Блокирайте прехвърлянето на калций в клетката, намалете запасите от енергия в клетката
Тиазид диуретици (диуретик) Извадете излишната течност и сол, предотвратявайте подуването
Имидазолин рецепторни агонисти (AIR) Поради връзката на тези вещества с рецепторите на мозъка и кръвоносните съдове на бъбреците, обратната абсорбция на вода и сол, активността на рениноанглитната система се намалява

Комбинации от антихипертензивни лекарства

Механизмът на действие на антихипертензивните лекарства за намаляване на кръвното налягане е различен, следователно, лечението на лекарството на хипертония включва употребата на комбинации от лекарства. Това е ефективно при усложнения на хипертонията, лезии на други органи, бъбречна недостатъчност. При сложна терапия около 80% от пациентите се нуждаят. Ефективните комбинации са:

  • АСЕ инхибитор и блокер на калциевия канал;
  • АСЕ инхибитор и диуретик;
  • калциев антагонист и диуретик;
  • Алфа-блокер и бета-блокер;
  • Дигиропиридин антагонист на калций и бета-блокер.

Ирационални комбинации от антихипертензивни лекарства

Комбинациите от лекарства трябва да се правят правилно. Не имайте необходимия терапевтичен ефект на лекарства с хипертония в следната комбинация:

  • Дихидропиридин антагонист и калциев блокер не са обърнати;
  • Бета-блокер и АСЕ инхибитор;
  • Алфа-блокер в комбинация с други антихипертензивни лекарства (с изключение на бета-блокера).
Консултация за хипертония

Лечение без лекарство

Всяко заболяване е по -добре да се предупреждава, отколкото да се лекува. При първата поява на скокове в кръвното налягане си струва да преразгледате начина си на живот, за да предотвратите развитието на злокачествена хипертония. Лечението без лекарство с цялата си простота е насочено към предотвратяване на развитието на сърдечно-съдови заболявания. Този набор от мерки заема централно място за стабилизиране на състоянието на тези пациенти, които са подложени на продължително лечение с лекарства.

Промяна в начина на живот

Половината от пациентите, които са диагностицирани с началните етапи на хипертонията, успяват да стабилизират състоянието при първите му прояви след коригиране на начина на живот. Те допринасят за намаляване на стриктното спазване на ежедневието, достатъчно време за релакс и нощен сън, рационално хранене, двигателна активност, отървете се от лошите навици.

Терапевтично хранене

Съдържанието на калории в хипертоничното меню не трябва да надвишава 2500 kcal. Ежедневната диета включва 5 хранения. Последният трик 2 часа преди лягане. Храната се паси, вари, се пека и се готви, без да се добавя сол. Ежедневното количество течност е около 1, 5 литра. Съотношението на протеини, въглехидрати, мазнини е 1: 4: 1. Диетата трябва да включва продукти, богати на калий, магнезий, витамини В, С, Р.

Продуктите са продуктите:

  • ръж и нарязани хляб, крекери;
  • постни супи;
  • Месни супи не повече от 3 пъти седмично;
  • месо с ниско съдържание на мазнини, риба;
  • зеленчукови яхнии;
  • каша;
  • кисели продукти;
  • плодова гювечка;
  • морски дарове;
  • Естествени сокове, слаб чай с мляко.

Физическа активност

За хипертония е необходима славна физическа активност. Струва си да се даде предпочитание на изотоничните упражнения. Те влияят на ускорението на кръвообращението, активират работата на белите дробове и намаляват кръвното налягане. Това са гимнастика, насочена към големи мускули на крайниците. Хиктивни разходки, колоездене, плуване, лесно бягане. Идеалният вариант е да се направи на домашен симулатор. Оптималният режим на обучение е 3-5 пъти седмично.

Традиционна медицина

Сред рецептите на традиционната медицина има най -простото средство, насочено към стабилизиране на кръвното налягане. Най -ефективните от тях са:

  • Ленени семена. Три супени лъжици семена на ден (могат да бъдат нарязани в комбайн) като добавка към салатите, вторите ястия нормализират метаболизма на мазнините, е предотвратяването на съдовата атеросклероза и стабилизира налягането.
  • Червени борови шишарки. Алкохолната тинктура се прави от този растителен материал. Боровите шишарки (събрани през юни-юли) са покрити в буркан с литър, изсипват водка или алкохол и настояват за 2-3 седмици. Вземете 3 пъти на ден преди хранене 1 чаена лъжичка.
  • Чесън. Два зъба на чесън са фино нарязани, изсипани с чаша сварена вода, оставете го да вари 12 часа. Инфузията е пиян и приготвя нов. Ходът на лечението е 1 месец, инфузията се консумира сутрин и вечер.
Ленени семена с хипертония

Показания за хоспитализация

Хипертонията при тежки форми е опасни усложнения, следователно в някои случаи е необходима хоспитализация:

  1. Диагностицирана е хипертонична криза. Това води до рязко влошаване в общото състояние на пациента, представлява заплаха за живота му, рискът от развитие на сърдечен удар или инсулт е голям. Препоръчва се спешна хоспитализация.
  2. Изясняват се чести скокове на кръвното налягане, причината за които е неясна и изисква цялостно изследване на пациента и откриване на диагноза. Такива случаи не са предвидени за протокол за хоспитализация, но съществува голям риск от обостряне на съпътстващи заболявания.
  3. Пациентът, в допълнение към високото кръвно налягане, има подозрения за сърдечни заболявания, например, ангина пекторис.

Повишеното кръвно налягане е повод за извикване на линейка. Спешните лекари предприемат ефективни терапевтични мерки, в резултат на което показателите за натиск и сърдечна функция стават нормални. В този случай няма доказателства за хоспитализация на пациента, след това той може да бъде лекуван амбулаторно лекуван за стабилизиране на състоянието. В други случаи, ако не могат да се постигнат подобрения, той е хоспитализиран.